دهه کرامت گرامی باد

سالروز ولادت باسعادت حضرت معصومه (س) و حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) فرخنده باد

بانوى كرامت

كوير براى حضورت نورانى مى شود وپنجره هابه شوق رويت، نيمه شبى رابه سوى خورشيد باز نمى شوند . كوچه پس كوچه هاى قم به يمن حضورت نورانى مى شوند و سروهاى آزاد به احترامت قيام مى كنند.

آرام آرام، بر پهنه كوير حضور پرولايت شكوفه مى دهد ; غربت به يمن غريب معنامى يابد.

دلم مى خواهد برايتان از بانويى سخن بگويم كه خيال سبزتان نيمه شبى بر اقامه سبزش سلام مى دهدو در آينه حرمش چهره آرايد.

برايتان از بانويى سخن مى گويم كه همانند زينب (س) كه براى قيام قربانى داد و خورشيد عاشورا را با صبرش تعريف كرد، او هم با قدمهاى پرحياتش، به سرزمين كويرى قم حيات بخشيد ودر رگ ايرانيان خون حمايت از ولايت را جارى ساخت.

برايتان از بانويى سخن مى گويم كه به يمن حضورش، شهر قم، مركز صدور علم ودانش علوى شد و محل رشد وبالندگى .

برايتان از بانويى سخن مى گويم كه بارگاه زيبايش، پناهگاه دل هاى عاشقى است كه شب هاى چهارشنبه در جمكران بيتوته مى كنند. به نيابت از شيعه در نيمه شب هاى كويرى قم، سربرآستان حرم حضرت دوست مى سايند و براى ظهور گل نرگس دعا مى كنند و از بانوى كرامت، براى شكوفه دادن درخت اجابت استمداد مى طلبند.

ورود حضرت معصومه (سلام الله علیها)

قم در اول قرن سوم هجری تقریباً یک سال پس از ورود امام رضا(علیه السلام ) به این شهر پذیرای قدوم خواهرش حضرت معصومه (سلام الله علیها) بود.

قافله حضرت معصومه (سلام الله علیها) در سال 201 ق. به قصد دیدار با امام رضا (علیه السلام ) از مدینه به سوی خراسان حرکت کرد.هنگامی که قافله به نزدیک ساوه رسید حضرت بیمار شدند،چون ساکنان ساوه همانند اصفهان ودیگر بلاد برمذهب تسنن بودند ایشان تمایل داشتند که به سمت قم بروند.

در این هنگام خبر تشریف فرمایی حضرت معصومه (سلام الله علیها) به اهل قم رسید.

قم در آن روز مهمان بزرگی داشت مهمانی که برای همیشه این شهر را دگرگون نمود ودلهای مومنان را شیفته ساخت.

موسی بن خزرج یکی از فرزندان سعید بن عبدالله اشعری شبانه به استقبال آن حضرت شتافت ومهار ناقه اش را گرفت وایشان را به سوی خانه خود برد.

مردمان قم در آن روزگار با قدر شناسی در خور تحسین از آن حضرت برای استقبال از ایشان آغوش گشودند واز سر شوق به دیدار ایشان شتافتند.

ایشان پس از هفده روز اقامت در این شهر ، بر اثر بیماری رحلت فرمودند.

 

مهاجرت سادات به قم

شیعیان قم با استقبال از سادات وپیروان اهل بیت  (علیهم السلام) و فراهم کردن آسایش آنان از خاندان پیامبر حمایت کردند.قم از همان زمان استقرار اشعریان در این شهر، به ویژه از زمان حاکمیت آنان بر این نواحی مورد توجه ائمه اطهار(علیهم السلام) بود وبا وجود مزار مطهر حضرت معصومه (سلام الله علیها) این توجه بیش از پیش افزایش یافت واین مهاجرت از نیمه های قرن سوم هجری به طور گسترده ای افزایش یافت.

 

ولادت با سعادت حضرت معصومه (سلام الله علیها)

بی شک حضرت معصومه (سلام الله علیها) در مدینه الرسول دیده به جهان گشود، از این رو مورخان درباره محل میلاد ایشان اختلاف نظر ندارند لیکن در مورد سال تولدشان نظریه های مختلفی مطرح شده است.

برخی تولد ایشان را سال 183 ه. ق. مصادف با سال شهادت پدر بزرگوارشان حضرت موسی ابن جعفر الکاظم (علیه السلام)نوشته اند که به نظر صحیح و معقول نمی رسد.

نظر دوم آن است که حضرت در سال 173 ه. ق. به دنیا آمدند این تاریخ با شواهد وقراین هماهنگی دارد

نظر سوم آن است که درباره تاریخ تولد آن حضرت گزارش قابل استنادی وجود نداردودرواقع ما تاریخ تولد آن حضرت را نمی دانیم.

به هر حال مطابق نظر اول ودوم آن حضرت در اول ذیقعده سال 173 یا 183 متولد شدند.

 

پدر ومادر

پدر بزرگوار ایشان، حضرت موسی ابن جعفر الکاظم  (علیه السلام) هفتمین حجت خدا بر روی زمین بودند مادر ایشان نجمه خاتون از زنان ارجمند پر فضیلت وکم نظیر تاریخ بودند.از بزرگی ومقام و منزلت ایشان همین بس که دامان پر گهر خانم بستر تولد و پرورش حضرت ثامن الائمه امام رضا (علیه السلام) وحضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها)  بود.

ولادت امام رضا(ع)

جلوه آفتاب صبحگاهی در دامنه افق پرتو افکنده بود. زمزمه مرغان با آهنگی شور انگیز از فراز شاخسارها به گوش می رسید.خانه دلها پذیرا مولود مبارکی شد و کودکی که حضرت امام موسی کاظم (علیه السلام)در انتظارش بود با طلوع خود جهان را منور ساخت .

ولادت امام رضا (علیه السلام) 5 سال پس از شهادت امام صادق (علیه السلام) جد بزرگوارشان واقع شده اما یکی از آرزوهای ایشان این بود که زنده باشند ونوه شان را زیارت کنند. به همین جهت امام کاظم(علیه السلام)می فرمایند :" پدرم مکرر می فرمود عالم آل محمد (صلی الله علیه واله)در سلب توست وای کاش اورا درک می کردم وحتماً او هم نام امیر المومنین است.

نجمه خاتون مادر گرامی امام که در تقوی وعفاف سرآمد بود میگوید :هنگامی که پسرم علی را باردار شدم هیچ گونه سنگینی احساس نکردم هنگامی که میخوابیدم صدای تسبیح وتحلیل وحمد او را می شنیدم.

 

هنگامی که پسرم به دنیا آمد حضرت امام کاظم پس از گفتن اذان واقامه ، قنداقه را به دست من دادند وفرمودند :" بگیر این نوزاد را که باقیمانده خدا وحجت او بعد از من در روی زمین است.

(عیون اخبار الرضا ج1ص20)

القاب امام رضا(ع)

لقب مشهور آن بزرگوار رضا (علیه السلام) وکنیه اش اوالحسن و نام مبارکش علی است.اما القاب دیگری نیز در کتابهای معتبر آمده است مانند :

صابر وفاضل :حلم وصبر ودانش ایشان صفحات تابناک تاریخ اسلام را روشن نموده است.

وفی وقره العین النبی: وفای به عهد وپیمان از صفات برجسته مومنین است واین اوصاف به معنای واقعی کلمه در آن حضرت آشکار بود.

شمس الشموس: پیشوایان دین به ستاره وماه وخورشید تشبیه شدند که درعصر ایشان خورشید وجود او همه را حیرا نموده بود.

غریب الغربا و ضامن غریبان: شاید به این دلیل که امام از جد وپدران ووطن خویش دورافتادند این لقب را به ایشان دادند.

امام الرئوف: در زیارت جوادیه آمده است:" سلام برآن امام مهربان آنچنان امامی که برانگیخت سوگ جدش حسین ((علیه السلام) را."

عالم آل محمد: تمام ائمه وارث علم پیامبر ودارای علوم اولین وآخرین هستند ولی امام از این جهت که اشاعه علم نمودند حقایقی را برملا ساختند وحجتهای اهل باطل را در هم شکستند بود.(ندگانی امام هشتم ص36)

امامت امام رضا (علیه السلام)

"مخزومی" نوه جعفر طیار می گوید:" امام کاظم (علیه السلام) ما را به خانه خود دعوت نمود . هنگامی که به محضر ایشان رفتیم فرمودند: آیا می دانید شما را برای چه اینجا جمع کردم؟ گفتیم: نه.فرمودند: گواهی دهید که این پسرم (اشاره به حضرت رضا(علیه السلام)) وصی من وخلیفه بعد از من است، هر کس از من طلب دارد از او بگیرد، به هرکس وعده ای داده ام از او بخواهد که هدا نماید وهر کس ناچار شده با من ملاقات کند قبلاً از ناحیه او نامه ای نزد من بیاورد سپس با من ملاقات کند.(کشف الغمه ج3ص96)

 

قم در کلام معصومان

قم از عصر امامان معصوم مورد عنایت خاندان عصمت وطهارت بوده است و در روایات با تعابیر مختلف از این سرزمین وساکنان آن تمجید شده است.

علامه مجلسی با سند صحیح از حسن بن علی بن بابویه (برادر شیخ صدوق)نقل می کند:

مردی خدمت امام صادق(علیه السلام ) آمد وگفت: یابن رسول الله ! از شما مسئله ای می پرسم که پیش از من کسی نپرسیده است وپس از من هم کسی نمی پرسد.

امام فرمودند: تو میخواهی از محل برانگیخته شدن مردم از قبور وآمدن آنان به محشر سئوال کنی؟ آن مرد گفت بلی ، یابن رسول الله!

امام فرمودند:  همه مردم از بیت المقدس محشور می شوند ، جز بقعه ای در زمینی که آنجا را قم می گویند وحساب اهل آن را در قبرهای خود می کنند.

آن شخص پرسید: این فضیلت مخصوص اهل قم است؟امام فرمودند: بله، مخصوص کسانی که در قم به گفته ها واعتقادات ما (اهل بیت) قائل ومعتقد باشند.

سپس امام از پیامبر اکرم (صلی الله علیه واله) نقل فرمودند که آن حضرت در هنگام عروج به آسمان ها ، بقعه ای به نهایت سرسبزی وخرمی در منطقه جبل وپیرمردی به زانو درآمده در آن محل دیدند و از جبرئیل درباره آن بقعه سوالی کردند.

جبرئیل گفت: آن بقعه را قم گویند و در این بقعه ، شیعیان وصی تو علی (علیه السلام ) زندگی می کنند و آن پیر ، شیطان است که می خواهد مردم را از وصی تو رویگردان سازد و به فسق وفجور بکشاند، رسول خدا به سوی او رفت و فرمود" قم(برخیز ) ای ملعون!..." تاریخ قم ص262

 

فضایل  نا پیدا

برطبق روایتی از حضرت امام صادق (علیه السلام) ، قبل از تولد حضرت امام موسی ابن جعفر الکاظم  (علیه السلام) از دفن فاطمه معصومه (سلام الله علیها) در قم خبر داده اند واشاره داشتند:" قم حرم ما اهل بیت است از آن روی که دخترم در آن مدفون می شود. "...

دلیل این همه منزلت وعظمت برای قم آن است که فاطمه معصومه(سلام الله علیها) در آنجا مدفون می گردد.

از سویی کرامتهای متنوع ومتعدد از بارگاه نورانی آن حضرت پدید آمده است.از مهمترین امتیازها وفضائل حضرت معصومه(سلام الله علیها) شکوفایی بی کران معنویت وروح بلند عبادی وعرفانی ایشان بود.

در زیارتنامه آن حضرت میخوانیم که شما نزد خداوند متعال مقام ومنزلت والا وشأن عظیم دارید،" یا فاطمه اشفعی لی فی الجنه فان لک عندالله شأنا من الشان" که با توجه به اینکه این تعبیر فقط برای ائمه معصومین (علیهم السلام) در زیارتنامه هایشان آمده، در این تعبیر نکات لطیفی نهفته است.

1-   ائمه معصومین (علیهم السلام) نزد خداوند متعال دارای مقام ومنزلت والا وشأن عظیم می باشند که این از اعتقادات ما شیعیان می باشد وجز باورهای دینی مومنان ولایتمدار

2-   بی شک حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها)  با همه بزرگی وجلالت به مرتبه عصمت نمیرسند ولی ایشان از همان سنخ ائمه اطهار و البته محدودتر ودر رتبه پایین تر می باشند.

3-   این مقام والا "عند الله" است و در درگاه الهی وآستان فرشتگان وپیامبران امامان معصوم واولیا الهی که آثار وبرکات فراوان برهمگان دارند.

4-   یکی از مهمترین آن آثار داشتن حق شفاعت است خداوند به دلیل داشتن این مقام به ایشان اذن داده تا در قیامت شفاعت کند.

همچنین تتبع در زیارتنامه های رسیده از معصومان (علیهم السلام) نشان گر آن است که پس از حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) درباره هیچ یک از زنان بنی هاشم ، جز حضرت معصومه(سلام الله علیها) وارد نشده است.

ثواب زیارت حضرت معصومه(سلام الله علیها)برطبق احادیث معتبر بسیار عظیم می باشد.

حضرات امام صادق،امام رضا وامام جواد (علیهم السلام) در پاداش زائران واقعی آن حضرا بهشت برین را ارمغان داده اند.

اطلاعات اندکی که از زمان خفقان خلافت عباسی در خصوص علم حضرت معصومه (سلام الله علیها) در دست می باشد نشانگر دریای ناپیدا کرانه دانش این بانوی فرهیخته است.که ایشان از راویان احادیث معصومین  (علیهم السلام)بودند.

 

كراماتى از كريمه اهل‌‏بيت

اداى دين

تازه به قم رسيده بودم. دينى بر گردن داشتم كه حسابى فكرم را به خود مشغول كرده بود. راه چاره‏اى هم براى خود تصور نمى‏ كردم.

به حرم مشرف شدم. يكى از خدام را كه از دوستان بود ديدم. بعد از احوالپرسى به او گفتم كه حاجتى دارم. بدون مكث گفت: بى بى آن را روا مى‏كند. گفتم: از كجا مى‏دانى؟ اين بار سريع‏تر از قبل گفت: به گردن من! من كه در دل از سادگى او تعجب كرده بودم به او گفتم: تعهد هم مى‏كنى؟!

گفت: بله!

به صحن كوچك رفتم. همين كه مقابل ايوان طلا رسيدم حاجتم به يادم آمد .در دل گفتم: بى بى! يكى از خدام شما تضمين داده كه شما حاجت مرا پاسخ مى‏دهى.

يكى دو ساعت نگذشته بود كه يكى از رفقا را ديدم. تا مراديد با حالتى خاص پرسيد: آخه كجا بودى تو؟ يك ساعته هر جايى رو كه فكر مى‏كردم اونجايى گشتم. پس كجايى؟!

گفتم كه در حرم بودم. بعد به همان مقدار دينى كه برگردنم بودبه من پول داد و رفت.

تازه فهميدم چقدر ساده‏ام كه از سادگى آن خادم تعجب كردم!

۳
برچسب ها: #حضرت-معصومه
فایل های ضمیمه

ویژه
نمایش سوگواره دردانه

نمایش کافه ای سوگواره دردانه به همت کانون شهید انجم افروز به مناسبت دهه سوم صفر در کافه مولانو و پخش از تیوان برگزار خواهدشد

دوره آموزش سیاه قلم هایپر رئال

سازمان بسیج هنرمندان تهران بزرگ با همکاری موسسه فرهنگی نقاره خانه برگزار می کند.

مطالب مرتبط